Czy należy obcinać pazury kotom?

Pazury kota są mu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i wykonywania wielu czynności typowo kocich np. wspinania się na drzewa, czy w warunkach domowych na drapaki i półki. Niestety podczas kontaktu z kotem łatwo o zadrapania, dlatego wielu opiekunów tych wspaniałych zwierząt zastanawia się nad obcinaniem pazurów.

Czy kotom można obcinać pazury?

Kotom wolnożyjącym nie należy obcinać pazurów, gdyż są im one niezbędne do polowania, obrony i wspinania się podczas szukania schronienia. Jednak, jeśli nie chcemy mieć zniszczonych mebli i podrapanych rąk, to kotom żyjącym w domu trzeba regularnie obcinać pazury. W przeciwnym razie będą je ostrzyć w dogodnym dla siebie miejscu, a także mogą niechcący zranić właściciela podczas zabawy. Pomocny będzie również drapak dla kota, na którym czworonóg będzie mógł zaspokoić naturalną potrzebę drapania.

Czym obcinać pazury kotom?

Nożyczki do paznokci przeznaczone dla ludzi nie nadają się do obcinania kocich pazurów. Do tego zabiegu niezbędne są odpowiednio przystosowane narzędzia, dzięki którym zabieg zostanie wykonany precyzyjnie i szybko. Najlepsze są cążki do pazurów dla kota lub obcinaczki do pazurów. Nie muszą to być duże narzędzia, gdyż kocie pazury, chociaż bardzo ostre to nie są ani duże, ani grube.

Jak obciąć kotu pazury?

Obcinanie pazurów kotom nie jest trudne. Wystarczy delikatnie ścisnąć poduszkę, aby ukazał się pazurek i obciąć cążkami przezroczystą część pazurka. Nie należy obcinać pazurów zbyt krótko, a więc nie wolno ruszać części, która jest różowa lub czarna. W przypadku zbyt krótkiego obcięcia pazurka i wystąpienia krwotoku należy miejsce zdezynfekować, a krwawienie zatamować wacikiem lub gazą. Oczywiście sprawę może utrudniać charakter kota, gdyż nie wszystkie zwierzaki lubią ten zabieg. Dlatego ważne jest, aby obcinanie pazurów przeprowadzać regularnie i w możliwie w jak najmniej stresujący dla kota sposób. Kiedy można zacząć obcinać pazurki kotom? Jak tylko maluch zacznie spędzać mniej czasu z mamą, można zacząć przycinanie pazurków, na początku obcinając jedynie ich niewielką część, aby przyzwyczaić futrzaka do tego zabiegu. To oznacza, że adoptowany lub kupiony kociak może mieć obcinane pazury od momentu przybycia do domu.

Co zrobić, aby kot nie wyrywał się w trakcie obcinania pazurów?

Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni moment. Kot nie powinien być głodny ani zdenerwowany. Najlepiej zrobić to tuż przed jego drzemką, gdy nie jest skory do zabawy, ale jednocześnie nie jest bardzo zmęczony. Po obcinaniu pazurków można go nagrodzić, dając mu przysmaki dla kota. Jeśli kot wyrywa łapki lub prycha, to można spróbować położyć przysmaki dla kota na podłodze i wtedy delikatnie spróbować obciąć pazury. Jednak, jeśli kot jest bardzo zdenerwowany, to lepiej odpuścić i spróbować ponownie za chwilę, aby obcinanie pazurów nie zmieniło się w katorgę dla obu stron.

1 thought on “Czy należy obcinać pazury kotom?

  1. Mój kot wariuje, jak próbuje obciąć mu paznokcie, ale jest to konieczne dla jego zdrowia i obiektów w domu, żeby nich nie niszczył.

Comments are closed.