Ciekawostki o widzeniu Jelenii

Jelenie mają pięć razy gorszą ostrość widzenia niż ludzie

Jednym z zagadnień, które znalazło się w epicentrum wielu dyskusji wśród myśliwych, jest wzrok jeleni. Jeszcze nie tak dawno temu uważano, że mają one wyostrzony zmysł wzroku i mogą dostrzec myśliwego poruszającego się wśród gęstej roślinności w dużych odległościach, jeśli myśliwy miał na sobie pomarańczowe ubranie.
Prawda jest taka, że jelenie mają świetny wzrok, ale jest on zmącony pewnymi wadami, które pojawiają się w terenie. Na przykład mają słabe postrzeganie głębi, nie są w stanie prawidłowo rozróżniać kolorów, a także nie są w stanie rozróżniać szczegółów w dużych odległościach. Według badań z 2007 roku opublikowanych przez University of Georgia, jeleniowate mają ostrość widzenia na poziomie 20 na 100, co oznacza, że człowiek zobaczy tyle samo szczegółów na 100 metrów, co jeleń na 20. Jednym z przykładów jeleniowatych jest mundżak. Kompleksowe informacje o tym okazie tutaj: https://www.naturim.pl/mundzak-piekne-dzikie-zwierze-z-rodziny-jeleniowatych

Jelenie lepiej wykrywają ruch i mają lepsze widzenie w nocy

Choć jelenie nie są w stanie dostrzec tylu szczegółów, co my, to lepiej wykrywają ruch i lepiej widzą w nocy. Jest to zdolność gatunków ofiarnych do bycia w ciągłej gotowości na ataki drapieżników. Ludzie wykrywają ruch poprzez bezpośrednie śledzenie i fiksację na obiekcie. Wynika to z dużej koncentracji czopków w oczach, które skupiają się na jednym punkcie. Natomiast jelenie mają w oczach poziomą koncentrację czopków, co pozwala im śledzić obiekt bez poruszania nimi.

Ich pole widzenia jest bardzo szerokie

Jest to spowodowane umieszczeniem ich oczu z boku głowy. Dzięki tej właściwości jelenie cieszą się 300-stopniowym polem widzenia. Ten szeroki kąt widzenia pozwala im spoglądać horyzont w poszukiwaniu drapieżników, w tym myśliwych.

Jelenie dobrze widzą żółty i niebieski, ale mają trudności z czerwonym i pomarańczowym

Można dla swojego bezpieczeństwa założyć pomarańczową kamizelkę odblaskową, która nie wpłynie na wynik polowania. Widzenie barwne opiera się na fotopigmentach w czopkach i pręcikach siatkówki. Ludzie mają trzy fotopigmenty, które są wrażliwe na kolor czerwony, niebieski i zielony. Jelenie są wrażliwe tylko na kolor niebieski i zielony, jak wiele innych zwierząt, więc mają problem z rozróżnieniem koloru czerwonego i pomarańczowego.