Jak usunąć kleszcza z psa, by nie zrobić mu krzywdy?- poznaj sprawdzone sposoby

Miesiące wiosenne i letnie sprzyjają długim spacerom z psem, bo jak tu nie wyjść na powietrze, gdy ptaszki tak miło śpiewają, a słoneczko tak przyjemnie grzeje. Niemniej przechadzka nie zawsze może skończyć się szczęśliwie, bo na psa czeka wiele pułapek, wśród których najgroźniejsze są kleszcze.

Jak sprawdzić, czy nasz pupil ma kleszcza?

W zasadzie to nic trudnego, bo należy uważnie przyjrzeć się jego sierści. Kleszcze uwielbiają się w niej chować, bo tam mają wręcz wymarzone warunki do żerowania. Poza tym, gdy uda im się wczepić w sierść psa droga do jego skóry, a tym samym krwi jest całkowicie otwarta. Gdy już kleszczowi uda się nakłuć ciało czworonoga bardzo trudno go stamtąd usunąć. Częste czesanie psa to też doskonały sposób na sprawdzenie tego, czy w ciele naszego czworonożnego przyjaciele nie pojawił się kleszcz. Ostatecznie wszelkie nasze wątpliwości w tej materii może rozwiać weterynarz. Lekarz weterynarii na pewno będzie wiedział, jak pomóc pozbyć się pasożyta z ciała pupila.

Czemu kleszcze są tak groźne dla psów?

Przede wszystkim dlatego, że przenoszą wiele niebezpiecznych i bardzo zakaźnych chorób. Najgorsza jest babeszjoza. Ona jest w stanie doprowadzić do sepsy u psa, a tym samym do jego śmierci i to w kilka godzin po zakażeniu kleszczem. Kleszczy u psa należy szukać zwłaszcza w okolicy ogona, pachwin, oczu, uszu, pyska oraz skóry pod obrożą. Kleszcze oprócz tego, że mogą doprowadzić do powstania zagrażających życiu czworonoga chorób, to jeszcze znacznie osłabiają jego układ immunologiczny i doprowadzają do tego, że psu brakuje sił, apetytu oraz chęci do wspólnych zabaw z właścicielem.

Jak usunąć kleszcza z ciała czworonoga?

Nie jest łatwo samemu usunąć kleszcza z psa. Wymaga to sporej precyzji i wyczucia jak na całą operację likwidacji intruza, zareaguje nasz pupil. Usunąć kleszcza z psa da się za pomocą aptecznego urządzenia do wyciągania tychże pasożytów. Apteczny łapacz kleszczy działa mniej więcej tak, iż zaciska pętle wokół kleszcza i wyjmuje go z zainfekowanego miejsca w całości. Gdy nie ma się w domu wspomnianego urządzenia- można wyciągnąć kleszcza zwykłą pęsetą.

Trzeba jedynie uważać na to, by wyciągnąć kleszcza w całości i by w trakcie całego zajścia mieć na sobie rękawiczki jednorazowe. Człowiek podobnie jak pies może ulec zakażeniu chorobami od kleszczowymi. Kleszcza z ciała psa można również usunąć mechanicznie, jednak wtedy należy zachować szczególną delikatność, żeby nie przysporzyć mu dodatkowych cierpień. Pies w trakcie usuwania kleszcza musi być wyciszony i spokojny, inaczej całe przedsięwzięcie nie ma w ogóle sensu.

Czego lepiej nie robić, usuwając kleszcza z psa?

Podczas całego procesu usuwania kleszcza zdecydowanie nie wolno:

• zgniatać kleszcza, bo to jeszcze bardziej zakotwiczy go w ciele psa.
• smarować czworonoga tłuszczem
• polewać pasożyta benzyną ani lakierem do paznokci
• próbować odstraszyć kleszcza zapachem alkoholu
• podpalać kleszcza, gdyż to może skutkować oparzeniami u jego żywiciela.

Jak chronić psa przed kleszczami?

Najlepszym zabezpieczeniem przed kleszczami dla naszego ukochanego pupila jest obroża przeciwkleszczowa. Wystarczy ją założyć na szyje zwierzęcia, a ona już będzie umiała odstraszyć kleszcze i zniechęcić je do żerowania na psie. Co najistotniejsze obroża przeciwkleszczowa nie traci swych odstraszających właściwości tak szybko, toteż pies będzie zabezpieczony przynajmniej na okres wiosenny oraz letni.

Psu, który lubi leśne wędrówki- można zaaplikować też krople na kleszcze. Przy czym należy pamiętać, by po ich podaniu nie kąpać psa przez dwa dni, inaczej krople przestaną być skuteczne. W walce z kleszczami sprawdzają się też tabletki. Jednak nie każdy pies dobrze na nie reaguje, dlatego ich aplikację najlepiej skonsultować wcześniej z lekarzem weterynarii.