Papugi – co warto o nich wiedzieć?

Papugi są częstym wyborem jako zwierzątko domowe. Ptaki te są dostępne w wielu odmianach, które różnią się od siebie charakterem, a także ubarwieniem i wielkością. Jedne papugi są głośne, a inne nie wydają z siebie głośnych dźwięków. Warto mieć to na uwadze kiedy będziemy wybierać odpowiedni dla nas gatunek papugi.

Papugi – co warto o nich wiedzieć?

Papugi to zwierzęta stadne, dlatego nie powinniśmy kupować jednej. W naturze żyją w dużych grupach liczących kilkadziesiąt czy nawet kilkaset osobników. Samotna papuga będzie nieszczęśliwa. Przełoży się to między innymi na jej krótsze życie. Papugi są zwierzętami długowiecznymi. Niektóre gatunki mogą żyć nawet 40-50 lat. Jednak większość dostępnych w sklepach zoologicznych dożywa około 10 lat. Papuga może kosztować od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych.

Klatka dla papug powinna być duża. Ptaki te muszą mieć możliwość rozprostowania skrzydeł. Minimalne wymiary klatki to 60x40x60 cm. Dotyczy to jednak jednej papugi. Dla 2-3 papug klatka powinna mieć wymiary 80x50x80 cm. Niezbędnym wyposażeniem klatki są półki, drabinki, linki czy patyki, na których nasze ptaki będą mogły przesiadywać. Papugi dbają o higienie, dlatego też musimy dać im możliwość kąpania się. Basen dla papug montujemy w specjalnych otworach, które klatki dla papug posiadają. Papuga może do niego wejść, wymyć się i wrócić do klatki. Jeśli mamy więcej papug, to warto zamontować dwa baseny. Wanna dla papug jest dobrym rozwiązaniem, jeśli klatka nie posiada specjalnych otworów na zamontowanie basenu. Wannę montujemy wewnątrz klatki do jej prętów. Wodę podajemy w specjalnym poidełku. Miska na pokarm powinna być duża. Najlepiej zamocować ją dość wysoko. Spód klatki najlepiej wyłożyć żwirkiem drewnianym, który dobrze chłonie mocz. Jednocześnie gdyby został zjedzony przez papugę nie powinien jej zaszkodzić. Z kolei żwirek zbrylający mógłby nawet zabić papugę, jeśli zostałby zjedzony.

Żywienie papug jest ważne dla zachowania zdrowia zwierząt. Podstawą diety powinna być dobrze zbilansowana karma dla papug. Musi ona zawierać kilka rodzajów ziaren, warzywa i owoce. Oprócz tego możemy podawać papugom świeże warzywa i owoce, które będą pomocne w oswajaniu zwierząt. Papugi powinniśmy codziennie wypuszczać, żeby mogły polatać sobie po pokoju. Pamiętajmy o zabezpieczeniu pomieszczenia, w którym puszczam ptaki luzem. Przede wszystkim powinniśmy zasłonić kable i gniazdka elektryczne. Okna powinny być zamknięte bądź zabezpieczone siatką. Jeśli papugi wylecą przez okno, prawdopodobnie już do nas nie wrócą. W naszym klimacie ptaki te mają małe szanse na przeżycie zimy. Zatem pamiętajmy o zapewnieniu bezpieczeństwa naszym papugom.

1 thought on “Papugi – co warto o nich wiedzieć?

  1. Zawsze zastanawiałem się czy papugi rzeczywiście potrafią rozmawiać. Mit, czy prawda?

Comments are closed.