Jak opiekować się kotem?

Koty to jedne z najczęściej wybieranych zwierząt domowych. Kot nie wymaga wyprowadzania na regularne spacery, a także dobrze znosi samotność. Jest to zatem zwierzak idealny dla osób pracujących. Koty różnią się nieco charakterem od psów, jednak także lubią zabawę czy głaskanie.

Jak opiekować się kotem?

Zanim kot pojawi się w naszym domu musimy zakupić wszystkie niezbędne rzeczy. Jest to tak zwana wyprawka dla kota. Powinna ona zawierać karmę, przysmaki, kuwetę, akcesoria pielęgnacyjne, drapak, miski, a także zabawki. Koty lubią się wspinać, dlatego często będziemy zmieniać meble. Obserwacja ludzi znajdujących się w pokoju z szafy jest dla kota ciekawym zajęciem. Zwierzęta te bowiem są nieco zdystansowane do ludzi. Oczywiście każdy kot ma inny charakter. Jednak jeśli zwierzak będzie chciał być głaskany, to sam do nas przyjdzie. Drapak dla kota jest niezbędny, żeby uniknąć niszczenia mebli. Pazury kotów stale rosną, a drapanie pozwala je ścierać. Jednak nie możemy zapominać o regularnym obcinaniu pazurów. Jeśli nie chcemy tego robić sami, to będziemy musieli odwiedzać weterynarza co miesiąc bądź dwa. Zabawki przydadzą się do wspólnego spędzania czasu. Koty lubią zabawki z dzwoneczkiem, piszczałką a także te jeżdżące. Dźwięki czy ruch pobudzają instynkt kota, dzięki czemu może on upolować zdobycz w postaci zabawki.

Kuweta to niezbędny element wyprawki dla kota. W końcu koty nie wymagają wyprowadzania na spacery. W sklepach znajdziemy wiele różnych kuwet. Najtańsze są te klasyczne wykonane z plastiku. Ich koszt to kilkadziesiąt złotych. Cena zależy od miejsca zakupu. Kuwety automatyczne to koszt od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Ma to swoje korzyści, gdyż odchody są na bieżąco sprzątane. Dzięki czemu możemy uniknąć nieprzyjemnego zapachu unoszącego się w pomieszczeniu. Automatyczna kuweta będzie najlepszym wyborem do małych mieszkań. Wypuszczanie kota luzem na ogród nie jest dobrym pomysłem. Najlepiej przygotować dla niego wybieg, z którego ten nie ucieknie. Pamiętajmy także o zabezpieczeniu balkonu, jeśli mieszkamy w bloku. Koty puszczone luzem niestety często kończą pod kołami samochodu. Nie każdy kierowca zatrzyma się, żeby pomóc zwierzakowi. Jeśli chcemy wyprowadzać kota na spacery, to możemy kupić szelki, i smycz. W ten sposób nasz pupil będzie mógł spotkać inne koty, a dzięki smyczy zadbamy o jego bezpieczeństwo. Spacery z kotem na smyczy różnią się jednak od tych z psem. Koty są nieco bardziej płochliwe. Kiedy zauważą zagrożenie od razu uciekną na drzewo. Warto zatem chodzić na spacery w miejsca, w których jest sporo drzew. Pamiętajmy też o zabezpieczeniu kota przed kleszczami, a także pchłami. Nawet jeśli nasz pupil nie wychodzi na dwór, to pasożyty wciąż mogą dostać się do naszego domu np. na naszych ubraniach. Regularnie należy czesać kota. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku kotów z długą sierścią. Zaniedbanie zabiegów pielęgnacyjnych będzie skutkować wystąpieniem trudnych do usunięcia kołtunów. Kąpiele przeprowadzamy w razie potrzeby. Pamiętajmy, żeby używać szamponu dla kota.

Najważniejszą rzeczą w wyprawce dla kota jest karma. Żywienie wpływa na rozwój zwierzaka i jego zdrowie. Dlatego nie warto oszczędzać na karmie. Sucha karma dla kota powinna być dobrej jakości. Koty są energiczne i potrzebują sporej ilości białka. Dlatego też karma dla psa nie będzie dobrym rozwiązaniem. Sama sucha karma nie jest wystarczająca. Warto podawać także puszki. Mokra karma dla kota powinna być podawana naprzemiennie z suchą, co pozytywnie wpłynie na układ pokarmowy zwierzaka. Miski dla kota najlepiej umieścić w miejscu mało ruchliwym, żeby ten mógł w spokoju zjeść. Plastikowe miski nie są dobrym wyborem, gdyż mogą one podrażniać pyszczek kota. Najlepiej wybrać miski metalowe bądź ceramiczne. Są one ciężkie, więc kot ich nie wywróci. Dodatkowo możemy je wyparzyć wrzątkiem, co zabija wirusy i bakterie.